Frasier.sk - slovenská fan stránka o sitcome

Frasier.sk

slovenská fan stránka o populárnom sitcome
Martin Crane

Martin Crane

Martin Crane Martin Crane je vdovec, bývalý policajt a otec Frasiera a Nilesa. Ešte ako policajt bol počas jednej akcie vážne postrelený do boku a odvtedy je čiastočne imobilný, keď môže kráčať iba s palicou. Z toho dôvodu si vyžaduje väčšiu starostlivosť a nemôže bývať sám. Keď sa Frasier vrátil do Seattle, Martin sa k nemu nasťahoval. Bohužiaľ so sebou si do luxusne zariadeného Frasierovho bytu priniesol aj svoje staré zodraté kreslo a psa Eddieho, čo je pre Frasiera hotová nočná mora. Frasier si však celú situáciu uľahčil tým, že Martinovi najal opatrovateľku Daphne, ktorá Martinovi pomáha s fyzioterapiou a často mu robí spoločnosť. Na rozdiel od Frasiera a Nilesa je Martin viac praktický človek, ktorý rád pozeráva šport a pije pivo a má aj väčšie úspechy u žien ako jeho mladší synovia.

Martin je ročník 1932 a prakticky celý život prežil v Seattle až na krátke obdobie počas Kórejskej vojny (1950 - 1953), v ktorej sa ako 19. ročný zúčastnil. Po návrate z vojny sa zamestnal v Policajnom oddelení v Seattle. V roku 1952 sa spoznal a oženil so svojou budúcou manželkou Hester, ktorá pri polícii pracovala ako psychiatrička. Spolu žili až do roku 1987, keď Martin ovdovel.

V roku 1991, dva roky predtým ako sa Frasier vrátil do Seattle, bol počas lúpeže v samoobsluhe postrelený do boku, čo ho prinútilo skončiť u polícii a odísť na predčasný dôchodok. Sám sa dokázal o seba postarať, ale nanešťastie sa pošmykol v sprche tak nešťastne, že odvtedy potrebuje pomoc inej osoby, tak sa nasťahoval ku Frasierovi. Ten mu najal opatrovateľku Daphne, lebo bez nej by to Frasier nezvládal.

John Mahoney je herec, ktorý stvárnil postavu Martina Cranea. John sa narodil 20. júna 1940, takže je len o necelých 15 rokov starší ako Kelsey Grammer, jeho seriálovy syn Frasier. Keď si predstavíme, že na konci seriálu mal Kelsey len o 4 roky menej ako John na začiatku sitcomu, tak sa nám zdá byť neuveriteľné, že by skoro boli rovesníci. John sa narodil v meste Blackpool v severozápadnom Anglicku, kde jeho matka našla útočisko po evakuácii Manchestru, ktorý bol ťažko bombardovaný nemeckým letectvom počas Druhej svetovej vojny. Po vojne sa rodina vrátila do Manchestru, kde sa John začal venovať divadlu. Ešte v mladom veku sa však presťahoval do štátu Illinois v USA, kde už žila jeho staršia sestra, ktorá sa tam vydala.

Službou v americkej armáde získal občianstvo. Po vojenskej službe pracoval ako editor pre istý medicínsky magazín, ale nebola to práca, ktorá by ho napĺňala. Začal sa venovať divadlu, kde si ho všimol známy herec John Malkovich, ktorý mu pomohol preraziť v kariére. V 80-tych rokoch minulého storočia už zarezával vo filmoch a seriáloch, ale skutočnú popularitu mu priniesol, ako inak, sitcom Frasier.

Hoci po skončení Frasiera dostal viacero ponúk, využil ich len málo a viac sa venoval divadlu a dabingu, kde mal pocit, že sa môže lepšie realizovať. Zaujímavosťou, je že hral v jednej epizóde sitcomu Cheers, ale hral v inej úlohe, nie v úlohe Frasierovho otca Martina.

John Mahoney kariéru herca ukončil v roku 2015, v súčasnosti už nežije, zomrel 4. februára 2018 vo veku 77 rokov.

V slovenskom dabingu Martina dabuje herec Dušan Jamrich.

Frasier na webe

Frasier na csfd.cz

Frasier na imdb.com