Frasier.sk - slovenská fan stránka o sitcome

Frasier.sk

slovenská fan stránka o populárnom sitcome
Lokality

Lokality

Sitcom Frasier sa odohrával vo viacerých lokalitách. Najčastejšie vo Frasierovom apartmáne v mrakodrape Elliott Bay Towers, s Nilesom a kolegami z KACL sa Frasier často stretával v kaviarni Nervosa a veľká časť epizód začínala v štúdiu rozhlasovej stanice KACL. Niekoľko epizód sa odohrávalo v Nilesovom apartmáne alebo na rôznych hoteloch a chatách, či na pláži alebo v lietadle.

Frasierov apartmán

Frasierov apartmán sa nachádza v luxusnom mrakodrape Elliott Bay Towers, kde Frasier býva spolu s otcom Martinom, jeho psom Eddiem a opatrovateľkou Daphne v apartmáne číslo 1901. 1901 znamená, že ide o 19. poschodie a byt číslo 1. Mrakodrap Elliott Bay Tower je fiktívnou budovou v Seattle a výhľad z Frasierovho balkóna je situovaný tak, aby bolo vidieť konštrukciu Vesmírnej ihly. V skutočnosti sa na mieste mrakodrapu nachádza kopec. Frasierov apartmán je 4-izbový, Frasier, Martin a Daphne majú vlastné izby, každá izba má vlastnú kúpeľňu a WC. Najväčšou izbou je obývačka, ktorá má tiež vlastné WC. Z obývačky sa dá prejsť priamo do kuchyne, kde často medzi Nilesom a Frasierom prebiehajú súkromné rozhovory. Iba v epizóde The Impossible Dream (4/3) bolo možné vidieť exteriér mrakodrapu.

V epizóde Kisses Sweeter Than Wine (3/5), kvôli ryhe, ktorú spôsobil Niles, pretože neuniesol Martinovo kreslo, keď ho prenášali z obývačky, sa rozbombardovala celá obývačka, pretože opravári čo prišli ryhu opraviť, zakaždým našli nejaký technický problém, čo vyžadovalo kompletnú rekonštrukciu bytu. V epizóde Three Valentines (6/14) Niles nechtiac zapálil sedačku v obývačke, keď sa snažil zahasiť nohavice, na ktorých si zabudol položenú žehličku.

Kaviareň Nervosa

Kaviareň Nervosa sa nachádza hneď oproti budove rozhlasovej stanice KACL na rozhraní ulíc Tretej a Pike v Seattle. Ide síce o fiktívnu kaviareň, ale v skutočnosti sa na tomto mieste nachádza iná kaviareň, ktorá patrí do siete Starbucks. V Nervose Frasier a Niles často trávia voľný čas a preberajú rôzne témy. Často s nimi býva aj Roz, prípadne iní kolegovia z KACL, občas sa tam zastavia aj Daphne s Martinom (a Eddiem). Nervosa býva miestom, kde vznikajú rôzne zápletky, ktoré sú podstatou viacerých epizód. Epizóda My Coffee with Niles (1/24) sa kompletne odohráva v tejto kaviarni.

Na prvý pohľad nejde o nejakú "snobskú" kaviareň, ktorá by sa dala porovnávať s drahými reštauráciami, kam Frasier a Niles chodia. Nervosa naopak pripomína bežnú kaviareň s okrúhlymi stolmi a obyčajnými stoličkami bez poťahov, akú nájdeme v hocijakom meste. Napriek tomu sa návštevníci dobre v nej cítia a stala sa jedným zo symbolov sitcomu. Ako každá iná kaviareň, tak aj Nervosa má terasu, ale Frasier a Niles výrazne uprednostňujú interiér, hlavne po pravej strane baru (z pohľadu barmanov a čašníkov) sa nachádza ich obľúbený stôl.

Podľa niektorých zdrojov kaviareň Nervosa predstavuje akési spojenie s barom Cheers z rovnomenného sitcomu, a mala by pripomínať, z akého sitcomu Frasier vznikol.

Rozhlasová stanica KACL

KACL 780AM je rozhlasová stanica v Seattle, ktorá hostí Frasierovu psychiatrickú show a Frasier patrí medzi jej najdrahších zamestnancov. V prvej polovici sitcomu väčšina epizód začína počas Frasierovej show, ktorú máva každý pracovný deň medzi 14h až 17h. V epizóde A Man, a Plan, and a Gal: Julia (11/2) vtedajšia Frasierova partnerka Julia v jednej diskusii naznačila, že Frasier zarába 200 dolárov na hodinu, čo vychádza, že mesačne ako moderátor rozhlasovej show zarába 12 tisíc až 13 tisíc dolárov. Len málo epizód sa odohráva prevažne v KACL, väčšinou tu len vznikajú zápletky a dej sa prenesie inam (najčastejšie do Frasierovho apartmánu alebo do Nervosy). Frasierova show prebiehala štýlom, že počas show mu volali anonymní poslucháči, ktorí sa mu sťažovali na rôzne neduhy a Frasier im dával rady ako si majú pomôcť. Medzi volajúcimi bolo veľa známych hollywoodskych hercov, ktorí sa takto mohli zúčastniť na nahrávaní sitcomu bez toho aby sa museli fyzicky zúčastniť.

Počas jedenástich rokov, čo Frasier pracoval pre KACL, sa vo vedení vystriedalo viacero manažérov. V epizóde The Matchmaker (2/3) sa manažérom stane Tom Duran, ktorý je gay a zaujíma sa o Frasiera. V epizóde She's the Boss (3/1) sa novou manažérkou stane Kate Costas, ktorá sa sprvu s Frasierom neznáša, ale neskôr si padnú do oka. V epizóde Sweet Dreams (5/24) novým manažérom je Kenny Daly, ktorý manažérom zostane prakticky až do konca sitcomu (až na krátke obdobie, kedy v prvej polovici 6. série stanica zmenila formát a vysielala Salsa hudbu), kedy ho v poslednom dvojdieli Goodnight, Seattle (11/23-24) vystrieda Frasierova asistentka Roz Doyle ako nová manažérka.

Koncom 5. série sa majiteľ stanice Joe Martin rozhodol zmeniť formát stanice a z KACL sa stala stanica vysielajúca iba salsa hudbu. Preto počas prvej polovici 6. série boli Frasier, Roz, Bulldog a ostatní kolegovia z KACL prepustení a bez práce. V druhej polovici 6. série sa KACL vrátila k starému formátu, keďže "salsa formát" sa neosvedčil.

Nilesov apartmán

Niekoľko epizód sa odohrávalo aj v luxusnom Nilesovom apartmáne v komplexe Montana. Ide o prepychový komplex len pre tých najväčších snobov. V epizóde How to Bury a Millionaire (6/7) Niles Frasierovi spomenie, že jeho apartmán má až 3 poschodia. Na istý čas sa Niles musel odsťahovať, keďže rozvod s Maris ho finančne zruinoval a dva mesiace žil v lacnej bytovke Shangri-La, kde sa tiež odohrávalo niekoľko málo epizód.

Frasier na webe

Frasier na csfd.cz

Frasier na imdb.com