Frasier.sk - slovenská fan stránka o sitcome

Frasier.sk

slovenská fan stránka o populárnom sitcome
Daphne Moon

Daphne Moon

Daphne Moon Daphne Moon je fyzioterapeutka z anglického Manchestru, ktorú si Frasier najal ako opatrovateľku pre svojho otca Martina. Daphne sa časom stala takmer neoddeliteľnou súčasťou rodiny Craneovcov, ktorá sa zároveň stará aj o ich domácnosť, ktorú upratuje alebo varí v kuchyni. Hoci je Daphne veľmi milá a pozorná, Frasier sa niekedy k nej zle správa, skôr ako ku slúžke ako k terapeutke, ale Daphne si z toho nič nerobí a často máva dobrú náladu, ktorú si udržiava rozprávaním anekdot z detstva v Anglicku. Je veľmi háklivá na svoje súkromie a nezniesie keď sa jej niekto príliš mieša do osobných záležitostí. Podobne ako Frasier, sa tiež snaží si nájsť niekoho pre vážny vzťah, ale príliš sa jej nedarí. Čo je horšie, dlhé roky si ani nevšimla ako jej nadbiehal Niles, všetko sa zvrtlo až v polovici seriálu.

Daphne sa narodila v septembri 1961 do robotníckej rodiny, v ktorej nemala žiadnu sestru, ale len samých bratov, čo sa neskôr odzrkadlilo na jej povahe. Presťahovanie sa z Anglicka do USA bol vlastne únik pred rodinou, v ktorej sa necítila práve najlepšie. Po tom ako si ju Frasier najal ako opatrovateľku pre Martina, sa často prezentovala ako žena so psychotronickými schopnosťami a svojimi víziami niekedy dokázala rozrušiť celú rodinu Craneovcov.

Postavu Daphne Moon stvárnila anglická herečka Jane Leeves, ktorá sa narodila 18. apríla 1961 v Essexe v Anglicku. Pôvodne sa chcela venovat tancu a baletu, ale zdravotný stav ju presmeroval na herectvo. Debutovala v známej a populárnej Show Bennyho Hilla, kde hrala v úlohe jedného z 'jeho anjelov'. Objavila sa aj vo filme Monty Python: Zmysel života, ale potom si to zamierila do USA, kde dala svetu o sebe vedieť v menšej úlohe v sitcome Murphy Brownová. Oveľa známejšou sa však stala až vďaka sitcomu Frasier, inak vo filmoch a seriáloch príliš neprerazila, takže aj v jej prípade sa postava Daphne Moon stala jej životnou.

Vďaka sitcomu sa tak spriatelila s Peri Gilpin (Roz Doyle), ktorá je krstnou matkou jej dcéry Isabelly a naopak Jane je krstnou matkou Perinej dcéry Stelly. Navyše ešte aj spolu podnikajú v biznise.

V slovenskom dabingu Daphne dabuje herečka Helena Krajčiová (Zita v Zita na krku, Skarlet Balážiková v Profesionáloch, Lucia Rocková v Paneláku, Nina v Ordinácii v ružovej záhrade).

Frasier na webe

Frasier na csfd.cz

Frasier na imdb.com