Frasier.sk - slovenská fan stránka o sitcome

Frasier.sk

slovenská fan stránka o populárnom sitcome
Niles Crane

Dr. Niles Crane

Niles Crane Niles Crane je Frasierov mladší brat, zhodou okolností tiež psychiater. Jeho z jedných typických vlastností je to, že závidí Frasierovi jeho rozhlasovú show, ale na druhej strane má výbornú psychiatrickú prax, ktorá z neho robí minimálne takého dobrého psychiatra ako Frasiera. Niles je zároveň aj veľký snob, má rád starožitnosti a veľmi si potrpí na luxus. Je neuveriteľný puntičkár, vadia mu aj najmenšie chyby a je veľmi čistotný - málokedy si sadne na stoličku bez toho aby si ju predtým dôkladne nepoutieral. Niles je spočiatku ženatý s Maris, veľmi bohatou ženou, ktorá sa neukáže počas celého seriálu. Manželstvo medzi Nilesom a Maris postupne upadáva až skončí rozvodom, ale určitú zásluhu má na tom nepriamo aj Daphne, opatrovateľka Nilesovho a Frasierovho otca Martina, do ktorej sa Niles bezhlavo zaľúbi, ale nenájde odvahu aby jej to povedal. Okrem veľkej bojazlivosti Niles trpí aj inými neduhmi, napr. vždy keď klame, tak sa mu spustí krv z nosa a keď uvidí krv, tak odpadne. Niles spočiatku býva v dome, kde žije s Maris, neskôr sa presťahuje do vlastného bytu, ale u Frasiera býva veľmi častým hosťom.

Niles je od Frasiera zhruba o 5 rokov mladší, narodil sa v roku 1957, presnejší dátum nie je k dispozícii. V mladosti bol terčom väčších a silnejších spolužiakov, ktorí ho šikanovali.

Hoci s Frasierom si je dosť podobný, je mnoho vecí, v ktorých sa odlišujú. Nevyštudoval na Harvarde ako Frasier, ale na Yale, autám dáva prednosť značke Mercedes-Benz a nie BMW ako Frasier, nemá rozhlasovú show ako Frasier, ale má výbornú psychiatrickú prax, ktorá z neho spravila odborníka na rôzne psychózy. V praxi sa špecializuje najmä na rodinné terapie.

Postavy Nilesa Cranea sa zhostil americký herec David Hyde Pierce, ktorý sa narodil 3. apríla 1959 v New Yorku, takže je zhruba tak isto mladší od Kelseyho Grammera, ako Niles od Frasiera. V detstve sa venoval hre na piano, ale už počas štúdia na strednej škole objavil svoj talent pre divadlo. Napriek tomu rozhodol sa venovať hudbe, ktorú odišiel študovať na Yale. Po skončení štúdia sa však nevenoval ani jednému, pracoval dokonca aj ako strážnik, ale cesta na divadelné dosky už bola vydláždená keď zamieril na Broadway.

V New Yorku však príliš neprerazil a preto si to zamieril do Los Angeles, kde tiež potreboval istý čas na rozbehnutie a úloha Nilesa Cranea v sitcome Frasier patrila medzi jeho prvé vážne úlohy a stala sa jednou z hlavných postáv. Hoci prakticky od začiatku sitcomu je Niles posadnutý túžbou po Daphne, v skutočnosti je David homosexuál, takže vzťah Nilesa k Daphne bol len dielom hereckého umenia.

Podobne ako pre Kelseyho Frasier, tak pre Davida sa Niles stal životnou rolou. David si zahral ešte v niektorých známych filmoch ako napr. Kráľ rybár (tam hral ešte pred Frasierom), Bezsenné noci v Seattle, Addamsova rodina II, Krajné medze, Hellboy, či daboval, podobne ako Kelsey, v Simpsonovcoch, ale úloha Nilesa Cranea je jeho najznámejšou a zrejme to aj tak zostane.

V slovenskom dabingu Nilesa dabuje herec Ján Tréger.

Frasier na webe

Frasier na csfd.cz

Frasier na imdb.com