Frasier.sk - slovenská fan stránka o sitcome

Frasier.sk

slovenská fan stránka o populárnom sitcome
Frasier Crane

Dr. Frasier Crane

Frasier Crane Frasier Crane je povolaním psychiater, ktorý rád zdôrazňuje svoje vzdelanie na Harvarde. Začínal v Bostone, kde sa zoznámil so svojou budúcou manželkou, tiež psychiatričkou Lilith Sternin. Neskôr, po rozvode s Lilith sa Frasier vracia do rodného Seattle, kde sa zamestná v miestnej rozhlasovej stanici KACL 780AM. V stanici má vlastnú show, niečo ako rádiopsychiatriu, kde dáva rady ľuďom, ktorí do rádia zavolajú. Jeho show sa vysiela každý pracovný deň medzi 14. až 17. hodinou a známym sa stal aj vďaka výrokom ako "Želám vám dobré duševné zdravie" a "Počúvam Vás...". Frasierov život je v podstate staromládenecký. Po rozvode nedokáže nadviazať trvalejší vzťah, strieda jedno rande za druhým, ale nedarí sa mu. Preto býva sám v mrakodrape Elliott Bay Tower, presnejšie povedané, býva spolu s otcom Martinom, bývalým policajtom, ktorý je už na dôchodku. Frasier si nie vždy dobre s ním vychádza, ale nakoniec si k sebe vždy nájdu cestu. Okrem toho, že Frasier je výborný psychiater, je zároveň aj neuveriteľný snob, ktorý má rád literatúru, operu, jedlo a dobré víno.

Podľa dostupných záznamov sa Frasier narodil v roku 1952, v jednej epizóde (Desperately Seeking Closure 5/8) sám povedal, že narodeniny má v marci, ale viaceré udalosti v priebehu celého sitcomu naznačujú, že narodeniny môže mať v období mesiacov marec až máj. Na základe viacerých indícií môcť však predpokladať, že marec 1952 je najviac pravdepodobný dátum Frasierovho narodenia. Ani však marec nie je istý, v epizóde Back Talk (7/9), ktorá sa odohráva medzi Dňom vďakyvzdania a Vianocami, oslavuje svoje narodeniny, čo naznačuje, že narodený by mal byť niekedy na prelome novembra a decembra. Zrejme ide o faktickú chybu.

Počas obdobia v Bostone, keď bol ženatý s Lilith, mali spolu syna Fredericka, na ktorom Frasier veľmi lipol. Aj kvôli tomu po rozvode, ktorého príčinou bola Lilithina nevera, prežíval depresívne stavy hraničiace so samovraždou. Riešením bol odchod z Bostonu do Seattle, ale s Lilith zostal v latentnom kontakte, ktorý sa udržuje tak, že Lilith raz za čas navštívi Seattle, aj keď si zakaždým nájde nejaký iný dôvod.

Úlohu Frasiera Cranea zahral americký herec Kelsey Grammer, pre ktorého sa postava Frasiera stala životnou a hral ju zhruba 20 rokov, čo patrí medzi rekordy v histórii kinematografie. Narodil sa 21. februára 1955 na Amerických Panenských ostrovoch (Karibik). Detstvo a mladý život mal pomerne ťažké a plný tragédií. Rodičia sa rozviedli keď mal dva roky, jeho otca v roku 1968 zastrelili, v roku 1975 sa jeho mladšia sestra stala obeťou zločinu, keď bola znásilnená a zavraždená. V roku 1980 sa jeho dvaja nevlastní bratia utopili počas potápania a v roku 2001 zahynul jeho blízky priateľ a producent David Angell, ktorý sa nachádzal na jednom z unesených lietadiel počas teroristických útokov na USA 11. septembra 2001.

Pôvodne sa venoval divadlu, v televízii prerazil v sitcome Cheers, kde vlastne vznikla postava Frasiera Cranea. Tvorcovia Cheers si všimli Kelseyho talent, ktorý bol potvrdený dvomi nomináciami na cenu Emmy a medzitým hostoval tou istou postavou v seriáli Wings, kde tiež bol nominovaný na cenu Emmy. Tieto výsledky presvedčili producentov k tomu, aby vznikol spin-off seriál Frasier, ktorý sa stal populárnejším ako Cheers a za ktorý Kelsey získal ďalšie nominácie na cenu Emmy, čím sa stal jediným hercom v histórii, ktorý bol ocenený za tú istú postavu v troch rôznych seriáloch. Obrovská popularita sitcomu sa zákonite odzrkadlila aj na Kelseyho plate, v roku 2001 za jednu epizódu dostával niekedy až 700 tisíc dolárov.

Hoci pre Kelseyho sa rola Frasiera stala životnou, mohli sme ho vidieť ešte v iných seriáloch alebo filmoch, ako napr. zahral si v jednej epizóde Star Trek: Nová generácia, daboval v animovanom filme Toy Story 2, hral menšiu úlohu (v úlohe rozprávača) vo filme Návštevníci: Cesta do Ameriky (so Jeanom Renom a Christianom Clavierom), či v sci-fi filme X-Men: Posledný vzdor. Jeho najnovším projektom je seriál Boss, kde hrá v úlohe chicagského starostu trpiaceho neurologickou poruchou, napriek tomu sa moci nechce vzdať. Medzi Kelseyho zaujímavé úlohy nepochybne patrí aj úloha Ľaváka Boba (to je ten čo sa snaží zabiť Barta) v animovanom seriáli Simpsonovci, ktorého dabuje. Pre mnohých to však navždy bude Frasier Crane.

V slovenskom dabingu Frasiera dabuje herec Pavol Topoľský.

Frasier na webe

Frasier na csfd.cz

Frasier na imdb.com